Geometri Şehri İnşa Ediyoruz

Geometri Şehri İnşa Ediyoruz

10.05.2023 142

Öğrencilerimizle "Explore Life With Maths" projesi kapsamında "Matematik hayatımızın her yerinde" mottolu geometri şehri inşa ediyoruz.

10-05-202310-05-202310-05-202310-05-2023

 Explore Life With Maths

Türkiye'den 8, Sırbistan ve Ürdün'den 3, Hırvatistan'dan 1 okulun ortak olduğu bu proje ile matematiğin yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu, derslerde öğrenilen bilgilerin yaşamda nasıl karşımıza çıktığını öğrencilerimize keşfettirmeyi planlamaktayız.

 Bu proje, matematik öğretmenimiz Hanım KOÇ ve öğrencilerimiz tarafından okulumuzda yürütülmektedir.

 

Projemiz hakkında kısa bilgi

Matematik, soyut modeller ve bunlar arasındaki ilişkiler hakkında bir ders, bir bilim, bir düşünme biçimi, bir sanat, bir dil ve dikkatlice tanımlanmış terimler ve simgelerden oluşan bir araçtır. Matematik, hayatın en basit haliyle soyut hali olarak tanımlanmaktadır. Oysa hayatımız matematikle iç içe geçmiş durumda. Vücudumuzda, doğamızda, kullandığımız teknolojik araçlarda, yaptığımız yemeklerde, sporda... Kısacası günlük hayatımızın her alanında matematiğe rastlamak mümkündür. "Gerçekçi Matematik Eğitimi" ile projemiz, öğrencilerimize matematiğin hayattaki durumlarla ilgili olduğunu ve aslında öğrencilere yakın olduğunu göstermek ve öğrencileri gerçek hayat problemleri ile karşılaştırarak farklı çözümler üretmek amacıyla oluşturulmuştur. Öğrencilerimiz iş birliği içinde verilen gerçek yaşam durumlarına dayalı matematiksel modellemeyi kullanarak matematiği bütüncül bir şekilde yapmayı öğrenecek ve hayatı matematikle keşfedebileceklerdir.

 

AKTİVİTELERİMİZ

  • Biomimicry
  • Oryantiring
  • Çevremizdeki geometri
  • Ortak ve işbirlikçi çalışma
  • Karma ülke ekip çalışması  (Pİ hikayesi oluşturma)

Proje tanıtım video bağlantıları: 

  1. https://youtube.com/watch?v=mJlIFrHTmjU&si=EnSIkaIECMiOmarE 
  2. https://youtube.com/watch?v=ixVWSybZst4&si=EnSIkaIECMiOmarE

Projemizin Instagram bağlantısı: https://instagram.com/explore.life.with.maths?igshid=YmMyMTA2M2Y=